Uutiset

Etusivu » Ajankohtaista » Uutiset

Uutiset

Opas Metsävoimaa järjestötoimintaan


01.07.2022

Metsien tarjoamat monipuoliset hyvinvointivaikutukset yhdistettynä jokamiehenoikeuksiin on melkoinen etu, joka kannattaa hyödyntää myös järjestötoiminnassa! 


 

Järjestön luonto- ja metsäsuhde

Jokaisen meidän oma suhteemme luontoon ja metsään on omanlaisensa, mutta osaatko kuvailla oman järjestösi metsäsuhdetta? Oletteko pohtineet toimijoina, mitä hyötyjä järjestön luonto-/metsäsuhteen avaamisella ja järjestön metsäsuhteen kehittämisellä on yhdistystoimintaan? Näkyykö luonto yhdistyksen arvoissa ja strategiassa, ja millä tavalla?

 

Järjestön luonto- ja metsäsuhdetta kehittämällä voidaan mm.

Kiinnostuitko, lue lisää Metsävoimaa järjestötoimintaan -hankkeen julkaisemasta uunituoreesta oppaasta. Opasta saa vapaasti jakaa kaikille kiinnostuneille! Oppaan voi myös liittää oman yhdistyksen verkkosivuille ja tietopankkeihin.

 

Opas Metsävoimaa järjestötoimintaan_pakattu
Opas_Metsävoimaa järjestötoimintaan (tulostuslaatu)

 

Oppaan tuottamisen mahdollisti Euroopan maaseudun kehittämisen maatalousrahaston rahoittama (Etelä-Pohjanmaan ELY-keskus, Seinäjoen Seudun Kehittämisyhdistys LIIVERI ry) Metsävoimaa järjestötoimintaan -hanke.

 

Tutustu myös hankkeen blogiin: Metsävoimaa blogi (gcfinland.fi)

 


Takaisin uutisiin

yhteistyössä mukana: