Uutiset

Etusivu » Ajankohtaista » Uutiset

Uutiset

Luontopakkaus vastasyntyneen perheelle


28.03.2022

Green Care Finland ry sai rahoituksen Luontopakkaus vastasyntyneen perheelle -hankkeen toteuttamiseen Lapsi ja Luonto Säätiöltä. Hankkeessa suunniteltiin Luontopakkaus vastasyntyneen perheelle -paketti vuoden 2021 aikana. Ensimmäiset pakkaukset on koottu, ja ne odottavat perheille postittamista. Tiedote Luontopakkaus 28.3.2022

 

Luontopakkauksen kohderyhmää ovat 0-6-vuotiaiden lasten perheet

Ensimmäinen julkaistava Luontopakkaus vastasyntyneen perheelle -paketti sisältää 80 sivuisen oppaan. Painojulkaisuun on koottu tietoa siitä, miten monipuolisesti luontokosketus tukee lapsen hyvinvointia ja kehitystä. Mukana on myös ideoita ja vinkkejä luonnon hyvinvointivaikutusten hyödyntämiseen osana lapsen luontosuhteen kehittämistä.

 

Oppaassa on yhteensä 80 sivua. Sisältö:

-        Miten luonto tukee lapsen hyvinvointia?

-        Miten vahvistaa lapsen luontosuhdetta?

-        Luonnon hyvä mikrobit. Tutkimustietoa ja vinkkejä.

-        Luonto oppimisen tukena. Tutkimustietoa ja vinkkejä.

-        Tasapainoa ja sopivaa haastetta. Tutkimustietoa ja vinkkejä.

-        Luonto mielen hyvinvoinnin & inspiraation lähteenä. Tutkimustietoa ja vinkkejä.

-        Luonnon rauhoittava vaikutus. Tutkimustietoa ja vinkkejä.

-        Aistit avoinna. Luonto-lapsi-vanhempi läsnäoloa. Vinkkejä.

-        Luontoisia ideoita ja inspiraatiota. Luontoyhteysharjoitteita eri vuodenajoille vauvan kanssa ja lapsen kasvaessa.

 

Oppaan lisäksi pakkaus sisältää luontolahjan. Ensimmäisen julkaisuerän luontolahjaksi valikoitui suomalainen innovaatio, Suomessa valmistettu metsäpölyä sisältävä voide Moi Forest Nurturing Forest Dust Baby Cream.

 

Opas ja voide on pakattu FSC-sertifioituun vihreään pahviseen pakkauslaatikkoon. Paketti toimitetaan vastaanottajalle postipakettina.

 

Pakkauksen arvo on á 42€ (sis. materiaalikulut ja toimituskustannukset Suomeen noutopakettina).


Julkaisukampanja 28.3.-10.4.2022, voita pakkaus itselle tai lahjaksi!

Pakkaus julkaistaan 28.3.2022. Samalla alkaa kampanja, jonka aikana on mahdollista voittaa luontopakkaus omaksi tai toiselle lahjoitettavaksi. Kampanja-aika on kaksi viikkoa julkaisupäivästä. Kampanjan säännöt.

Osallistu luontopakkausarvontaan tästä

 

Lahjavinkki vastasyntyneen perheelle

Yhdistys toivoo, että hankkeen tuotos jää elämään myös hankerahoituksen ja julkaisukampanjan päätyttyä. Pakettia on mahdollista tilata itselle tai lahjaksi yhdistyksen toimiston kautta. Pakkauksen voi tilata ottamalla yhteyttä yhdistyksen toimistoon: toimisto@gcfinland.fi. Pakkaus lähetetään haluttuun osoitteeseen materiaali- ja toimituskustannusten hinnalla tilauksen vahvistumisen jälkeen.

 

Pakkauksen sisältöä on myös mahdollista laajentaa ja muokata tulevaisuudessa.

 

Lisätietoja

Green Care Finland ry

Luontopakkaus vastasyntyneen perheelle -hanke

Maarit Aho, puh. 050 536 1199, maarit.aho@gcfinland.fi

 


Takaisin uutisiin

yhteistyössä mukana: